10 не-тъпи коледни песни

Коледните песни не се изчерпват с Jingle Bells - насладете се на специалната ни селекция от празнична музика за ценители

0 коментара Сподели:

Като цяло Коледа е супер – почивка, партита, подаръци. Има само едно голямо изключение и това, разбира се, са коледните песни. Типичната коледна песен има мелодия, дебилна като джинглите на Чичо Чарли от „Двама мъже и половина”, текстът й възпява до втръсване елени, сняг и добри старци, а за да е тормозът пълен – няма отърване от нея. На тримилионното чуване „Jingle Bells” е толкова дразнеща, че „O Tannenbaum” идва като глътка свежест. И все пак има коледни песни, които могат да минат незабелязано в микса, без диджеят да яде бой, а ако не знаеш английски, даже може да не усетиш празничната им тематика. Ето най-добрите примери в тази категория:

CEE LO GREEN FEAT. ROD STEWART – MERRY CHRISTMAS, BABY

Може би една от най-великите коледни песни на всички времена е „Merry Christmas, Baby” на Lou Baxter и Johnny Moore, която в изпълнение на Charles Brown през 1947 става абсолютен блус стандарт. Години наред всевъзможни артисти записват кавъри на тази класика – от Otis Redding и B.B. King до Christina Aguilera и Hanson. Една от най-яките съвременни версии е естествено тази на Cee Lo Green, който в дует с Rod Stewart разцепва с футуристичен фънк, изкатерил се в класациите през 2012. Естествено за успеха помага и клипът, в който мъже с бели бради играят на билярд с топки за елха, докато секси снежанки се мандахерцат по оскъдни червено-бели екипчета без видима причина.

THE XX – LAST CHRISTMAS

Оригиналът на Wham! е най-продаваният сингъл в британската история, който не е бил номер едно в класациите, а в Германия това е най-успешната коледна песен на всички времена със 106 седмици, прекарани в немския топ. Гениалната идея да запишат кавър на това парче е минала през главата на хиляди артисти, а стотици даже са направили тази грешка – най-потресаващите примери са жалките опити на Cascada, Hilary Duff и Crazy Frog. Първите, които успяват да запазят духа на оригинала и да качат синти-поп звука му на едно ново ниво, са The XX, които правят смазваща версия по време на лайв за BBC Radio 1. Напълно очаквано – все пак колкото и да звучи странно от позицията на времето, някога Wham! са били точно каквито са те сега – модерна поп музика от най-висока класа.

U2 – CHRISTMAS (BABY PLEASE COME HOME)

Оригиналът на това парче е продуциран от Phil Spector с вокалите на Darlene Love през 60-те, но може би най-известната версия е тази на U2. Записан през 1987 по време на саундчек в Глазгоу, рок кавърът се получава толкова добре, че даже самата Darlene Love се включва впоследствие и дава едно рамо с бекинг вокали, а парчето има специално място във вече напълно неоткриваемата коледна плоча на бандата A Very Special Christmas. Култовият статус на Chritmas (Baby Please Come Home) е затвърден през годините, а вече благодарение на интернет всички могат да му се насладят, без да се налага да си купуват винил в ситуация, напомняща сделка с хероин.

BILLY MACK – CHRISTMAS IS ALL AROUND

Героят на Бил Найи от Love Actually – застаряващата рок звезда Billy Mack, обеща да се съблече гол, ако това парче стане номер 1 и разбира се, в най-кулминационния момент от филма го направи. Освен че разцепва с пънкарското си изпяване, кавърът с елементи на разсъждение по “Love Is All Around” на The Troggs въплъщава в текста си всички дразнещи елементи на една коледна песен. Може би защото версията на това парче, превърнала се в гига-мега-топ хит е тази на Wet Wet Wet от предишния филм на Ричард Къртис – Four Weddings and a Funeral, цялата гавра му се разминава и даже парчето става неделима част от саундтрака на филма. Самият Къртис в DVD коментара си казва, че го е направил съвсем умишлено, за да накара британската публика да слуша отново това до болка познато от предишния му филм парче. Съвсем резонно в целия Love Actually въпросната коледна версия е наричана със звучната думичка crap, но в действителност песента е толкова гадна, че чак е яка.

BORGORE & DJ CARNAGE – FELIZ NAVIDAD

Най-известната испаноговоряща коледна песен е „Feliz Navidad“ на китарния виртуоз José Feliciano, която има простичкия, но ефектен текст: „Весела Коледа! Успешна година и щастие!“ Естествено повторено до втръсване. Парчето „Feliz Navidad“ е толкова успешно, че затрива цялата кариера на José Feliciano, превръщайки го в пуерториканската версия на Веско Маринов – празничен певец. Миналата година в разгара на ъндърграунд трап вълната „Feliz Navidad“ получи неочакван ремикс от израелския диджей Borgore и афро-американеца DJ Carnage, а клипът, както стилистиката го изисква, изглежда сниман с помощта на iPhone 4 и танцьорки, събрани от най-близкия стриптийз бар, дегизирани в шапки с пискюли.

FRANK SINATRA – LET IT SNOW

Frank Sinatra е способен да превърне даже най-дразнещата коледна песен в нещо красиво, но въпреки че е записал версии на почти всички познати парчета по темата, именно това си остава абсолютният му шедьовър. Въпреки че технически погледнато това е кавър, защото става за пръв път номер едно в класацията на Billboard като сингъл на Vaughn Monroe през 1958 с пълното си име „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!“, песента завинаги ще остане в историята с версията си на Frank Sinatra с The Swanson Quartet от 1960. Оттогава насам много велики крунъри като  Dean Martin, Smokey Robinson и Michael Buble са се опитвали да надскочат Синатра – без успех. Неслучайно и с „Let It Snow!“ завършва първият „Умирай трудно“ – просто това е kick-ass коледна песен.

DONNY HATHAWAY – THIS CHRISTMAS

Въпреки че е записал доста соул класики, Donny Hathaway може би ще остане в историята като автор на една от най-яките коледни песни на всички времена – напоследък в Щатите гонеща по популярност вече утвърдени тематични за сезона парчета. Супер силата на „This Christmas“ е уникалният седемдесетарски саунд, с който то звучи безкрайно винтидж, но без да е нито антично, нито даже ретро. Неслучайно, когато през 2012 изпълнителите на най-успешния дует на всички времена „You’re The One That I Want“ – John Travolta и Olivia Newton-John решават да се завърнат с нова съвместна песен, избират точно „This Christmas“ за кавър, като канят джаз-пианиста Chick Corea да удари едно рамо с фийчъринг. Естествено крайният резултат е толкова ужасяващ, че сигурно Donny Hathaway е направил стотици хиляди оборота в гроба си, но поне парите от сингъла отиват за благотворителност.

JAMES BROWN – PLEASE COME HOME FOR CHRISTMAS

Другата велика коледна песен на Charles Brown, този път написана от него самия с малко помощ от бъдещия мениджър на Kool & the Gang – Gene Redd, също не е пожалена от кавър версии, сред които се набиват на очи Eagles, Bon Jovi и Willie Nelson. Въпреки това магическото изпълнение на James Brown засенчва даже оригинала. Brown, който няма роднинска връзка с автора на „Please Come Home For Christmas“, е разписал доста коледни парчета като „Let’s Make Christmas Mean Something this Year“, „Soulful Christmas“ и „Santa Claus Go Straight to the Ghetto“, но това слага без проблем всички в малкия си джоб, особено към края, когато фънки бас линията и подвикванията му набират яко скорост. Неслучайно феновете го наричат Santa of Soul.

STEVIE WONDER – THAT’S WHAT CHRISTMAS MEANS TO ME

Включена за първи път в албума на Stevie Wonder от 1967 Someday at Christmas, „That’s What Christmas Means To Me“ се превръща в нещо като Motown „Jingle Bells“, защото става неизменно присъствие във всеки коледен албум на лейбъла. Това естествено не е случайно – въпреки че е пълна с коледни звънчета в музиката и коледни клишета като имел, украси в коридора и мигащи светлинки в текста, това е може би най-неколедната песен в този списък. Всъщност тя толкова лесно ти влиза под кожата, че е направо музикалният еквивалент на швейцарския шоколад – влюбваш се от първи път. Пък и въпреки че е комерсиална до последния звук, същевременно е толкова фънки, че единствено гвардеец от Бъкингамския дворец може да се удържи да не помръдне на нея.

SNOOP DOGG – A PIMP’S CHRISTMAS SONG

През годините Snoop Dogg е доказал, че в какъвто и проект да реши да се забърка – без значение дали е фийчъринг с боливудските звезди RDB или нашите Big Sha и LiLana – той винаги остава абсолютен гъзар. Даже да си смени рязко името на Snoop Lion и да пропее реге. В случая промяната не е толкова драстична – през 2008 той пуска коледен албум, пълен с празнични заглавия със звучни имена като „Christmas in the Hood“, „Landy in My Egg Nog“ и „Everyday Is Like Christmas To Me“. Най-доброто от тях е небрежната изповед „A Pimp’s Christmas Song“, в която Snoop Dogg потвърждава това, което винаги сме предполагали: без значение от деня в годината – той се прави на куче, особено навръх Бъдни вечер. Освен че съдържа това жизнеутвърждаващо послание, парчето носи всички елементи на една добра Snoop Dogg класика – фънки, генгста и подходящо за всякакви форми на празнично опиянение.

Даваме ти и десет идеи за луди коледни подаръци.

Сподели:
Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *