ЧОВЕК ОТ ЗЕМЯТА

Мога ли да си остана атом, без да преставам да бъда Галактика?

0 коментара Сподели:

Едуард Биксби, Пол Вери, Емерсън Джанс, Ръсен Джанис, Джей Б. Дрексел, Джей Дриксел, Д. Б. Люис, Хари Нийл, Алберт Ръсел, Жан Ръсел, Алжер Ром, Мани Ст. Вивант, Феликс Стивънс и Торнеклиф Херик. Не, това не е съставът на някой футболен отбор. Всичко това е само един-единствен човек –  Дрексел Джером Люис Биксби.  Американски съвременен писател, редактор, сценарист. Писал е в най-различни жанрове –  научна фантастика, уестърн, криминални, ужаси. Автор е на много успешни филмови и телевизионни сценарии, между които и (притаете дъх) самият „Стар Трек”. През 2007 година, в Холивуд, Ричард Шенкман превръща сценария на Биксби „Човек от земята” в доста успешен филм със завиден рейтинг, а през 2014, в театър Възраждане, Георги Михалков адаптира същия този сценарий в пиеса, на която без съмнение й предстои също голям успех.  

Драматургия, която те държи от началото до края. История извън всички стандарти, които сме свикнали да ни заливат наоколо, изключително достъпни и интересни научни елементи и толкова брилянтно чувство за хумор, което много рядко се среща и на сцената, и на екрана. 

Харвард. Мястото, където всичко има причина, следствие и научна обосновка. Как шест професора и една студентка буквално полагат усилия да повярват на леко налудничавата история на техен колега само за да избягат от академичното си ежедневие. Джон Олдман (Христо Шопов) е решил да напусне града и на импровизирано парти по случай заминаването си той завърта всички в една игра на реалността с един единствен въпрос: „Вярвате ли, че може да съществува човек на около 14 000 години?“.

Дали вярват, дали искат да повярват и дали могат да повярват… научни теории, интересни факти, всевъзможни способи да се самоубедят и след това да се самооборят… и годни ли са в крайна сметка да знаят истината? Дали понякога страхът от познаването на неизвестното и свръхестественото не ни отдалечава от неговото разбиране? Дали сигурността на ежедневието ни не е по-удобна от познаването на това, което е зад стереотипите? И дали истинската любов не е достатъчна причина да повярваме в невъзможното? 

„Човек от земята” според режисьора Георги Михалков е „разказ за един сън. Сън, в който спомени от 14000 години се стоварват върху нас. За да поставят въпросите на днешния ден. За да дадат отговори за днешния ден. За да върнат невидимото в живота ни. Онова невидимо, което ни пречи да съществуваме като атоми; онова невидимо, без което преставаме да сме Галактики. Защото, струва ми се, ако все още ме мъчи нещо, това е въпросът: мога ли да си остана атом, без да преставам да бъда Галактика”. 

Представлението „Човек от земята” изважда Христо Шопов от екрана и го връща на театрална сцена, а компания му правят великолепните артисти от трупата на театъра – Ивет Радулова, Георги Златарев, Роберт Янакиев, Мариана Жикич, Христо Ботев, Даниел Цочев и Яна Кузова. Сценографията и костюмите за пореден път Георги Михайлов е поверил в ръцете на Петър Митев, абсолютно оправдано, а музиката е дело на композитора Иван Драголев. 

Премиерата на „Човек от земята” е в Театър „Възраждане” на 30 април, а ако сте закъснели с билетите, следващите дати са 10, 25 и 30 май.

В театъра, скъпи мой, всеки тенекиен човек има шанса да открие сърцето си.
 

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *